David Popovici câștigă bronzul în proba de 100 metri liber

David Popovici a obținut medalia de bronz în proba de 100 metri liber la Jocurile Olimpice, cu timpul de 47,49 secunde. Cursa a fost câștigată de chinezul Pan Zhanle, care a stabilit un nou record mondial, înotând cei 100 de metri în 46,40 secunde. Locul doi a fost ocupat de australianul Kyle Chalmers, cu timpul de 47,48 secunde.

David Popovici a abordat proba de 100 metri similar cu cea de 200 metri, concentrându-se pe finalul cursei. La 50 de metri, Popovici era pe locul șapte.

Încheind a doua sa participare la Jocurile Olimpice, Popovici are un bilanț remarcabil: aur la 200 metri și bronz la 100 metri. Este o performanță excepțională pentru natația românească și sportul românesc în general.

Deși înotul este un sport de performanță timpuriu, Popovici are doar 19 ani. Se speră că va continua la acest nivel și va aduce emoții și fericire și la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, peste patru ani.