David Popovici a Câștigat Aurul la 100 de Metri Liber la Campionatul European de Natație de la Belgrad

David Popovici, tânărul fenomen al natației românești, a reușit o performanță extraordinară la Campionatul European de Natație de la Belgrad, adjudecându-și titlul de campion continental în proba de 100 de metri liber. Popovici a demonstrat din nou talentul său excepțional, oferind o cursă plină de emoție și adrenalină. Deși a întors al doilea la finalul primilor 50 de metri, a reușit o revenire spectaculoasă pe ultima lungime de bazin, încheind cursa cu un timp fabulos de 46,88 secunde.

Acest rezultat reprezintă nu doar un nou titlu european pentru Popovici, ci și un nou record al competiției, depășind recordul anterior deținut de Alain Bernard din Franța. La Campionatele Europene de la Belgrad 2024, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber. România a obținut prima sa medalie la aceste campionate, iar performanța lui Popovici, unul dintre cei mai valoroși înotători din lume în acest moment, a fost una remarcabilă. În bazinul din incinta Sports Centre Milan Gale Muškatirovic, sportivul român, pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu, a încheiat cursa cu timpul de 46,88 secunde. Pentru David, aceasta este a doua medalie de aur la un Campionat European de seniori în proba de 100 m liber, după cea de la Roma din 2022.